اين اختيار صفحه ي اصلي را همانند اول خواهد كرد ، تمام ابزارك ها و تنظيمات به حالت اول باز خواهند گشت.

ريست

مهاجرین در ایران خواهان شرکت در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هستند

مهاجرین افغانستانی در ایران که آمارشان به بیش از دو میلیون تن می رسد خواهان شرکت در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هستند.


آنان اذعان می دارند که دولت افغانستان باید بر کمیسیون انتخابات تاکید کند که بفکر جستجوی تامین بودجه برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران و پاکستان باشد.
زیرا از نظر آماری و هم از لحاظ همسایگی این مهاجرین در حال وهوای کشور قرار دارند و بر اوضاع فعلی کشور نظارت می کنند.

فاطمه دلاوری مسوول مجموعه آموزشی مهاجرین در شهر مشهد به خبرنگار شبکه اطلاع رسانی افغانستان می گوید: ما که با خانواده های مهاجرین در مشهد سروکار داریم می بینیم که همه مردم خواهان شرکت در تعیین سرنوشت خود برای آینده هستند و نگرانند که افغانستان بفکر شرکت آنان در انتخابات نیست.

زهرا عالمی مسوول مجموعه خاتم در شهر تهران به خبرنگار شبکه اطلاع رسانی افغانستان گفت: ما برای اینکه بتوانیم در سرنوشت کشور خود سهیم باشیم از همه امتیازات مادی کذشته ایم و در غربت به آموزش فرزندان مهاجر پرداخته ایم و امیدواریم که کمیسیون انتخابات از کنار این موضوع بسادگی گذر نکند و این فرصت مهم را از مهاجرین نگیرد.

فاطمه نظری دکترای علوم اقتصادی در شهر شیراز ایران به خبرنگار شبکه اطلاع رسانی افغانستان در این باره اظهار می دارد: ما با تمام سختی های غربت ساخته ایم و به تحصیل ادامه داده ایم که بتوانیم برای فردای کشور خود مفید واقع شویم و من خودم تصمیم دارم پس تکمیل پایان نامه دکترای خود به افغانستان بروم اما تا آن زمان از دست اندرکاران انتخابات انتظار دارم که ما را فراموش نکرده زمینه شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را برای ما فراهم سازند.

سید حسین مهدوی دکترای آی تی و فن آوری اطلاعات در شهر اصفهان ایران به خبرنگار شبکه اطلاع رسانی افغانستان در باره شرکت در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اظهار می دارد: من تحصیلاتم پایان یافته و عازم افغانستان هستم اما فعلا مشکل خروج از ایران را بصورت رسمی دارم که شاید تا سه ماه دیگر حل شود اما تا آن زمان من نمی توانم به کشور خود بروم. با این وضف من نمی توانم در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنم و شنیدم که مسولان انتخابات افغانستان هم بخاطر عدم تامین بودجه برای برگزاری انتخابات در خارج از کشور با مشکل مواجه هستند. همین موضوع مرا متاثر ساخته است.

محمد دانشی طلبه حوزه علمیه قم به خبرنگار شبکه اطلاع رسانی افغانستان در باره شرکت در انتخابات ریاست جمهوری می گوید: ما از خارجی ها این انتظار را داشتیم که مهاجرین در ایران و پاکستان برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری فراموش نکنند و در زمان تامین و بررسی بودجه انتخابات، لا اقل این دو کشور را مدنظر قرار می دادند. شاید هم کم کاری از مسولان افغانی ما در کمیسیون انتخابات باشد که در زمان تامین بودجه برای شرکت مهاجرین در ایران و پاکستان تاکید نداشتند.

فریبا غزنوی دانشجوی رشته گرافیک دانشگاه زنجان ایران نیز به خبرنگار شبکه اطلاع رسانی افغانستان اذعان نمود: ما دوست داشتیم در تعیین سرنوشت کشور خود شرکت داشته باشیم اما شاید خارجی ها ترسیدند که ما به فرد مورد نظرشان رای ندهیم و کاندید مورد تایید آنان از آرای کمتری برخوردار شود.

قیدا هروی از کارمندان دور قبلی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ایران نیز به خبرنگار شبکه اطلاع رسانی افغانستان اظهارنظر می کند: من خودم در دور قبلی انتخابات ریاست جمهوری یکی از کارمندان یکی از دفاتر انتخابات در ایران بودم و دیدم که چقدر مهاجرین از اینکه به آنان شخصیت داده شده و زمینه شرکت آنان را در انتخابات ریاست جمهوری فراهم شده است اظهار خوشحالی می کردند ولی متاسفانه شنیدم که در این دور برای مهاجرین در ایران هیچ حقی قایل نشده اند.

یکی از مسولان دفاتر انتخابات ریاست جمهوری در دور قبلی در ایران که نخواست نامش فاش شود به خبرنگار شبکه اطلاع رسانی افغانستان گفت: من از رییس جمهوری کشور جناب جلالتماب حامد کرزی تقاضا دارم که از کشورهای کمک کننده در بودجه انتخابات بخواهد که بودجه ای را برای شرکت مهاجرین افغانی مقیم ایران اختصاص دهند تا آنان بتوانند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده خود را در تعیین سرنوشت کشور خود سهیم بدانند. زیرا بدینگونه با دلگرمی بیشتر بفکر تامین زمینه های تخصصی در خود شده به آینده امیدوار خواهند شد.
وی اضافه کرد که در سری قبل حیف ومیل و اصراف در برگزاری انتخابات زیاد بود و می شود این کار را تحت نظارت گرفته سقف مصرف را به حد اقل برسانیم تا در تامین بودجه نیز به مشکل زیادی برنخوریم.

لازم به ذکر است که تعدادی از مردم و تجار ملی مهاجر در ایران آمادگی شان را در تامین بودجه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ایران و همکاری داوطلبانه و رایگان با کمیسیون انتخابات به خبرنگاران این شبکه اعلام داشته اند که لیست شان در دفتر نمایندگی شبکه اطلاع رسانی افغانستان در ایران محفوظ است و در صورت نیاز در اختیار کمیسیون انتخابات قرار خواهد گرفت.

نظر دهيد

شما بايد وارد شده براي ارسال نظر.