اين اختيار صفحه ي اصلي را همانند اول خواهد كرد ، تمام ابزارك ها و تنظيمات به حالت اول باز خواهند گشت.

ريست

عید سعید فطر در افغانستان

عید سعید فطر یکی اعیاد بزرگ مسلمانان افغانستان به شمار می رود به طوری که سفره های رنگین منازل شهروندان افغان در سه روز تعطیلی این مناسبت هیچگاه جمع نمی شود.به گزارش حیات ، امروز(سه شنبه) در این کشور عید فطر اعلام شده است.
روز عید فطر نزد مسلمانان افغانستان از ابعاد مختلف مذهبی و ملی جایگاه بسیار بالایی دارد به طوری که مردم این کشور با اجرای سنت های مختلف سعی می کنند همه ساله آن را به صورت باشکوه جشن بگیرند.
افغان ها عید فطر را مناسبتی برای بدرقه ماه مبارک رمضان می دانند و آن را ضیافت بزرگی می پندارند که گویی پس از یکماه اطاعت و بندگی پروردگار باید آن را جشن گرفت.
مسلمانان افغان روز عید سعید فطر را با رفتن به عیدگاهها و مساجد و ادای نماز آغاز می کنند.
پس از ادای نماز فطر، مسلمانان این عید بزرگ را به یکدیگر تبریک می گویند و دیدوبازدیدها شروع می شود.
عیادت از خانواده هایی که بتازگی یکی از اعضای خود را از دست داده اند یا بیمار دارند، در اولویت دیدوبازدیدها قرار دارد.
به طور معمول وقتی افغان ها به دیدوبازدید کسانی می روند که بتازگی یکی از اعضای خانواده را از دست داده اند، قند یا خرما همراه با خود برای پیشکش می برند.
پوشیدن لباس های نو ازدیگر سنت های عید سعید فطر در افغانستان است به طوری که مسلمانان سعی می کنند همراه با پایان ماه مبارک رمضان و آغاز ماه جدید، پوشش خود را نیز نو کنند و با لباس های تازه به دیدوبازدید خویشاوندان بروند.
در این روز بزرگترها به کوچکترها عیدی می دهند که نوع آن نیز بستگی به وسع افراد دارد اما بیشتر پول است.
هنگام ظهر روز عید سعید فطر، کوچکترهای فامیل به خانه بزرگترها می روند و چاشت(ناهار) را دور هم صرف می کنند.
انجام سنت های مختلف ملی در افغانستان در روز عید سعید فطر موجب نشده که رنگ و بوی مذهبی این عید از بین برود اما با وجود این، افغان ها سعی می کنند سنت های ملی آن را نیز تمام و کمال انجام دهند.
برخی شهروندان از این عید به عنوان عید”زنان”نیز یاد می کنند زیرا بردن عیدی برای نوعروسان و دخترانی که بتازگی به نامزدی پسران درآمده اند ازجمله دیگر آئین های مردم به شمار می رود.
خریدن پوشاک نو برای تازه عروسان یا دخترانی که تازه نامزد کرده اند ازجمله دیگر رسوم است.
افغان ها اصرار زیادی دارند که در ایام تعطیلات عید به ویژه عید فطر به “چکر” ( تفریح) بروند و در طبیعت ضمن تهیه و صرف غذا انواع بازی های سنتی ازجمله “کشتی گیری” یا “تخم مرغ جنگی” نیز انجام می دهند.
اگرچه طی سال های گذشته افزایش ناامنی ها در تفریح رفتن افغان ها تاثیرهای زیادی داشته اما هنوز مناطق بکر وزیبای طبیعت افغانستان در ایام تعطیل میزبان هزاران شهروند علاقه مند است.
مقام های پلیس افغانستان اعلام کرده اند که با استفاده از شمار زیادی نیرو و تجهیزات مورد نیاز همه سعی خود را به کار گرفته اند تا در ایام تعطیلات نوروز از هرگونه ناامنی در این کشور جلوگیری کنند.
ناامنی ها طی ۱۰ سال گذشته همه ابعادزندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده اما باهمه این مسائل موجب نشده تا مردم عید سعید فطر را باشکوه برگزار نکنند؛ بازارهای افغانستان طی روزهای گذشته مملو از جمعیتی بود که برای روزهای تعطیل عید خرید می کردند.
حتی افزایش قیمت مواد خوراکی نیز در این ایام از حضور مردم در بازارهای افغانستان نکاست و افغان ها سنت های این عید را نیز همچون سال های گذشته به صورت باشکوه برگزار می کنند.

نظرات بسته است.