اين اختيار صفحه ي اصلي را همانند اول خواهد كرد ، تمام ابزارك ها و تنظيمات به حالت اول باز خواهند گشت.

ريست

هواپیمایی ترکیه در افغانستان آغاز به کار کرد

خبرگزاری فارس: هواپیمایی ترکیه که امروز نخستین پرواز خود به کابل را انجام داد، قرار است با هفته ای ۳ پرواز مسافران را بین کابل – آنکارا جابجا کند و آنکارا را به یک مقصد ترانزیتی برای مسافران افغانستان تبدیل کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، معاون وزارت حمل‌ونقل و هوانوردی افغانستان امروز در هنگام افتتاح نخستین پرواز هواپیمایی ترکیه اظهار داشت: فعالیت این شرکت در کابل سبب می‌شود تا دیگر شرکت‏های هوایی نیز وارد عرصه افغانستان شوند.

“محمد الله بکتاش ” افزود: پس از این افغان‏ها می‏توانند از طریق این شرکت به آنکارا رفته و از آنکارا به ۱۸۰ کشور جهان پرواز کنند.
وی با یادآوری از یک قرن رابطه کابل- آنکارا خاطرنشان کرد: بر اساس توافقنامه ای که به امضا رسیده، ترکیه متعهد شده است تا افغانستان را در عرصه‏های مختلف به ویژه در امر مصونیت پرواز، عملیات هوانوردی و ترافیک هوایی یاری کند.
“بست اوز تورک ” سفیر ترکیه در کابل که در این مراسم حضور داشت، ضمن تأکید بر ادامه همکاری‏های آنکارا با افغانستان، خاطر نشان کرد: آنکارا و کابل روابط گسترده تاریخی، فرهنگی و مذهبی دارند و ترکیه در دشوارترین روزها در کنار افغانستان بوده است.
به گفته سفیر ترکیه در کابل، شرکت هواپیمایی ترکیه آماده همکاری با بخش هوانوردی افغانستان است.
هواپیمایی آریانا متعلق به دولت افغانستان، “کام ایر “، “پامیر ” و “صافی ” که شرکت‌های خصوصی هستند همراه با هواپیمایی “آسمان ” از جمهوری اسلامی ایران و “PIA ” از پاکستان از جمله شرکت‌های هوایی هستند که مسافران را به مقصد کابل جابجا می‌کنند.
ورود هواپیمایی ترکیه با هفته ای ۳ پرواز به این عرصه، نشان از عزم ترک‌ها برای ترانزیت مسافران افغانستان به دیگر مقصد‌ها دارد.
ترکیه توجه خاصی به بازار اقتصادی افغانستان دارد و شرکت‌های ترکی زیادی در این کشور سرمایه گذاری کرده اند به طوری که در بین سرمایه گذاران خارجی، تاجران ترک سهم ممتازی دارند.
در بعد فرهنگی نیز ترکیه با تأسیس مدارس افغان – ترک و اختصاص بورس‌های تحصیلی برای دانش آموزان افغان تلاش می‌کند تا جایگاه ویژه ای را کسب کند.
این کشور که عضو کشورهای آیساف است توانسته با استفاده از این امیتاز، توجه دولتمردان افغان را به سیاست‌های آنکارا جلب کند و در همین راستا چندین دور میزبان نشست‌های افغانستان و پاکستان بوده است.
برگزاری مانور مشترک نظامی افغانستان، پاکستان و ترکیه و اظهار آمادگی برای تأسیس دفتر نمایندگی طالبان در آنکارا از دیگر فعالیت‌های چشمگیر ترکیه در صحنه افغانستان است.
مجموعه اقدامات فوق از تلاش ویژه دولتمردان آنکارا در عرصه افغانستان خبر می‌دهد.

نظرات بسته است.