اين اختيار صفحه ي اصلي را همانند اول خواهد كرد ، تمام ابزارك ها و تنظيمات به حالت اول باز خواهند گشت.

ريست

رایزن بازرگانی ایران در افغانستان: صادرات به افغانستان ۵/۵۸ درصد رشد داشته است

 

 

خبرگزاری فارس: رایزن بازرگانی ایران در افغانستان گفت: باتوجه به دیدگاه دولت، در سال گذشته رشد ۵۶ درصدی صادرات از نظر ارزشی و ۶۱ درصدی از نظر وزنی  را شاهد هستیم
فرهاد مجللی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار داشت: نمودارهای مبادلات تجاری ما با کشور افغانستان نشان می‌دهد که از سال ۸۳ به بعد، صادرات ما به این کشور رشد داشته است.
وی گفت: افزایش صادرات به افغانستان در گروی حضور بیشتر بازرگانان در این کشور است.
رایزن جمهوری اسلامی ایران در افغانستان میزان صادرات ما به افغانستان را در سال گذشته بیش از یک میلیارد دلار برشمرد و اظهار داشت: البته با توجه به امکانات موجود، این میزان صادرات رقم مناسبی نیست و باید بیش از این صادرات به این کشور را داشته باشیم.
وی افزود: امیدوار هستیم که بتوانیم با عقد قراردادها و یادداشت تفاهم‌هایی که اخیرا به امضای مسئولان دو کشور رسیده است، این رقم را به ۲ میلیارد دلار برسانیم.
مجللی چند عامل را در افزایش حجم صادرات و مبادلات تجاری‌مان مهم دانست و اظهار داشت: یکی از این عوامل حمایت‌های دولت است که‌ به روش‌های گوناگون در حال انجام است و دیگری مجوزهایی است که برای هیئت‌های بازاریابی و نمایشگاه‌هایی که برگزار می‌شود، صادر می‌شود.
وی ارائه مشوق‌ها و جوایز صادراتی به بازرگانان را از دیگر عوامل افزایش حجم صادرات و مبادلات تجاری ایران با سایر کشورهای جهان برشمرد و اظهار داشت: هم‌اکنون تاحدودی این حمایت‌های دولتی انجام می‌شود، هر چند که گسترش هرچه بیشتر آن به‌ ویژه در ارتباط با کشور افغانستان ضروری است.
مجللی ادامه داد: اخیرا وزیر بازرگانی جمهوری اسلامی ایران بحث یارانه‌های کشور افغانستان را مانند عراق تا سقف ۸۰ درصد افزایش داده که با این کار می‌توان گفت حمایت‌های خوبی از صادرکنندگان به این کشور در حال انجام است.
وی درباره سفر اخیر سرپرست وزارت تجارت افغانستان به ایران ابراز داشت: در این سفر که به دعوت استاندار خراسان جنوبی و با هماهنگی سازمان بازرگانی این استان انجام شد، دو یادداشت تفاهم درباره افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور به امضا رسید که در آن بندهایی درباره حل مشکلات مبادلات تجاری دو کشور و ارائه راهکارهایی که می‌تواند در توسعه مبادلات تجاری و سرمایه‌گذاری در آینده مفید باشد گنجانده شده است.

نظر دهيد

شما بايد وارد شده براي ارسال نظر.