اين اختيار صفحه ي اصلي را همانند اول خواهد كرد ، تمام ابزارك ها و تنظيمات به حالت اول باز خواهند گشت.

ريست

تاسیس آرین بانک در افغانستان با محدودیت مواجه است

معاون وزیر بازرگانی با اشاره به عدم همکاری بانک مرکزی افغانستان در موارد ارزی با آرین بانک افزود: به دلیل سهامدار بودن بانک ملی و صادرات، آرین بانک در افغانستان با مشکل مواجه است.

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران “ایسکانیوز”، بابک افقهی معاون وزیر بازرگانی و رییس سازمان توسعه تجارت در همایش آشنایی با فرصت های تجاری ایران در افغانستان و معرفی مرکز تجاری ایران در کابل، فرصت های تجاری افغانستان را برای فعالان اقتصادی مهم دانست و افزود: سیستم اقتصادی افغانستان به گونه ای است که بر اساس محل جذاب تر به مدت ۱۰ سال برنامه ریزی شده و به عنوان شریک اقتصادی قدرتمند می تواند برای ایران ضروری باشد.
وی ادامه داد: رقابت های فرهنگی و نزدیکی به افغانستان از عوامل تسریع کننده ارتباط تجاری ایران با افغانستان است و ایران با نگاه استراتژیک خود به این کشور می تواند سهم خود را در بازار جهانی گسترش دهد.
افقهی افغانستان را دارای افق حرفه ای و تجاری برای سرمایه گذاری دانست و تصریح کرد: افغانستان با ۳۲۰ میلیون دلار صادرات و ۸/۴ درصد واردات از جهان، شاخص اقتصادی رو به بهبودی دارد.
رییس سازمان توسعه تجارت با اشاره به نرخ ۴/۳ درصدی GDP افغانستان ادامه داد: این کشور به سمت صنعتی سازی در حرکت است و با تغییراتی که در رتبه خود ایجاد کرد نرخ رشد خود را به ۴/۳ درصد افزایش داده است.

رشد ۳۰ درصدی صادرات ایران به افغانستان در سال ۲۰۰۸
وی ادامه داد: با در اولویت قرار دادن توانمندی های کشور افغانستان می توانیم وارد رقابت شده و کالاهای ایرانی را به بازار افغانستان صادر کنیم.
افقهی با اشاره به توسعه و عمران افغانستان ادامه داد: ایران به دنبال توسعه و عمران افغانستان کارهایی نظیر تاسیسات زیرساختی و خدمات فنی و آموزشی را انجام داده و با مشارکت در ظرفیت سازی می تواند توان خود را بالا ببرد.

تاسیس آرین بانک در افغانستان با محدودیت مواجه است!
وی با اشاره به محدودیت های موجود برای فعالیت های بانک ایرانی آرین در افغانستان ادامه داد: عدم همکاری بانک مرکزی افغانستان در موارد ارزی با آرین بانک به دلیل ایرانی بودن، مشکل اساسی بانک آرین است که کشور افغانستان همکاری لازم را نمی کند.
افقهی با اشاره به اینکه افغانستان یک بیستم از صادرات غیر نفتی ما را به خود اختصاص داده است، افزود: ولی با مشکل عدم حضور رقبای قوی در سرمایه گذاری نمی توانیم روابط اقتصادی خود را محکم کنیم.

سیستم بانکی ناکارآمد برای کمک به تامین مالی طرح ها یکی از ضعف های ایران
رییس سازمان توسعه تجارت با اشاره به عدم عضویت ایران در بانک توسعه آسیایی خاطر نشان کرد: در ایران سیستم بانکی مناسبی برای کمک به تامین مالی طرح ها وجود ندارد و با توجه به قیمت بالای کالاهای ایرانی در مقایسه با رقبا نیاز به تامین مالی خاصی داریم.
وی شناخت توانمندی ایران را با توجه به نوپا بودن ساختار سیاسی کشور از فرصت های این همایش دانست و افزود: افغانستان نیاز به ارائه خدمات فنی و مهندسی ایران دارد و با این همایش فرصت های زیادی نصیب ایران می شود.

حمایت دولت از بخش خصوصی راهکار اصلی توسعه
وی با اشاره به راهکارهای کوتاه، میان و بلندمدت برای مواجه شدن با مشکلات افزود: تلاش برای افزایش صادرات کالاهای دارای پتانسیل و با قیمت رقابتی از راهکارهای کوتاه مدت است و همچنین تغییر الگوی صادرات از کالاهای مصرفی به کالاهای واسطه ای و ماشین آلات سبک و ارائه خدمات فنی و مهندسی در بخش های انرژی، معدنی و احداث نیروگاه ها راه حل مواجه شدن با مشکلات است که در میان مدت صورت می گیرد.
افقهی حمایت دولت از بخش خصوصی را از طریق فعال کردن شرکت های بیمه و بانک ضروری دانست و تصریح کرد: سرمایه گذاری مشترک با اختصاص در شهرهای صنعتی و راه های ترانزیتی با حمایت دولت می تواند در بالا بردن روابط اقتصادی مهم باشد./

نظر دهيد

شما بايد وارد شده براي ارسال نظر.