اين اختيار صفحه ي اصلي را همانند اول خواهد كرد ، تمام ابزارك ها و تنظيمات به حالت اول باز خواهند گشت.

ريست

مشکلات صادرات در افغانستان

صادرات افغانستان به خارج از این کشور عمدتاً میوه جات خشک، قالی، پوست و برخی اقلام دیگر، با ارزشی حدود ۵ میلیون دلار می باشد،

روح الله احمدزی مسئول روابط عمومی و توسعه اداره توسعه صادرات افغانستان  گفت: کمبود سرمایه گزاری ها در بخش صادرات، مشکلات حمل و نقل و اخاذی از تجار از سوی برخی ارگانها، از چالشهای عمده فراروی صادر کنندگان کشور به حساب می آیند.
احمدزی که در رابطه با مشکلات و چالشهای بخش صادرات کشور در شهر مزار شریف صحبت می نمود،گفت: ارزیابی ها نشان می دهد که کمبود سرمایه گزاری ها در بخش صادرات، مشکلات حمل و نقل در داخل و خارج کشور برای کالاهای تجارتی بازرگانان، عدم دسترسی سرمایه گزاران به وام های با بهره پائین، فساد اداری و دریافت پول از سوی برخی ارگانهای گمرکی و امنیتی به بهانه های مختلف از تجار که وی از آن به عنوان اخاذی یاد نمود، را از عمده ترین مشکلات فراروی صادرات کشور به خارج از افغانستان خواند.
احمدزی، رقم صادرات افغانستان به خارج از این کشور را که عمدتاً میوه جات خشک، قالی، پوست و برخی اقلام دیگر می باشد، در مقایسه با واردات کشور افغانستان بسیار ناچیز و غیر قابل مقایسه خوانده گفت: تا زمانی که تجار و تولید کنندگان داخلی بازارهای جهان را خوب نشناسند،و کالاهای صادراتی بسته بندی مناسب  صورت نگیرد و تسهیلات قابل توجهی در زمینه مالیاتها برای صادر کنندگان از سوی دولت در نظر گرفته نشود، افغانستان نخواهد توانست جایگاه خود را در عرصه تجارت منطقه ای و جهانی به دست بیاورد.
وی ، هرچند که از تصویب قوانین و فرامین صادر شده از سوی مقامات و ارگانهای بلند پایه کشور برای تسهیل در امر صادرات در کشور خبر داد اما گفت: هنوز هم هستند افراد و ارگانهایی که بدون توجه به مفاد قانونی و صرفاً به منظور بهره برداری های شخصی، مشکلاتی را برای صادر کنندگان به خصوص در بخش میوه جات خشک، قالی و بعضی سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی بوجود می آورند.
وی  خاطر نشان ساخت که دولت، مرکزی را برای  رسیدگی به شکایات تجار و مشکلات آنان ایجاد نموده است که به گفته احمدزی، در صورت همکاری تاجران، خصوصاً صادرکنندگان کالا با این مرکز، افراد استفاده جو شناسایی و جلو هر گونه رشوه  و اخاذی ها در ادارات مربوطه گرفته خواهد شد.
مسئول روابط عمومی  اداره توسعه صادرات افغانستان خاطر نشان ساخت: با توجه به این که افغانستان یک کشور زراعتی و دامپروری می باشد، سرمایه گزاری در این بخش و توجه به صنایع دستی و رشد زراعت می تواند تا پنج سال آینده حجم صادرات کشور به خارج از افغانستان را از رقم پنج میلیون دلاری فعلی به بیش از پنج میلیارد دلار ارتقا بخشد.
وی با بیان این که در حال حاضر، اداره توسعه صادرات افغانستان اقلامی چون میوه جات خشک و تازه، قالی، سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی و گیاهان دارویی را تحت پوشش قرار داده تا با همفکری و هماهنگی تاجران ملی، وضعیت صادرات این اقلام را بهبود ببخشد یاد آور گردید: این اداره توانسته است در بخش هویت بخشیدن کالاهای صادراتی کشور نیز کارهای مثبتی را انجام دهد.
وی از صادرات قالی با شناسنامه افغانستان در بازارهای جهانی به عنوان نمونه ای از این اقدامات یاد نمود و اضافه کرد: این در حالی است که تا دو سال قبل، قالیهای بافت افغانستان به نام کشور پاکستان در جهان عرضه می گردید.
گفتنی است، اداره توسعه صادرات افغانستان که در چهارچوب وزارت تجارت فعالیت می نماید به منظور بررسی مشکلات فراروی روند صادرات این کشور و دستیابی به راهکارهای عملی، سمینارهایی را با شرکت تجار ملی در حوزه های شرق، شمال، جنوب و غرب کشور افغانستان برگزار می نماید و قرار است کنفرانس ملی توسعه صادرات افغانستان را نیز در سی و یکم ماه خرداد در کابل برگزار نماید.

خبرگزاری صدای افغان

نظر دهيد

شما بايد وارد شده براي ارسال نظر.